Przywracanie połączeń komunikacji w Polsce

Po prawie 20 latach likwidowania połączeń autobusowych w Polsce rząd zdecydował, że trzeba coś z tym zrobić i planuje przywrócić około 1400 linii w całym kraju. Lata narzekania na wyłączenie komunikacyjne milionów Polaków, którzy musieli na własną rękę przeorganizować swoje życie, aby móc dostać się do miasta (największe problemy mają osoby ze wsi), w końcu ktoś postanowił coś zmienić. Pozostaje jedynie pytanie, czy to jeszcze ma jakikolwiek sens?

Nowe linie powinny powstawać z rozwagą, aby nie okazało się, że autobusy będą jeździć “na siłę” i wozić tylko garstkę pasażerów.

Oczywiście na pewno wiele osób skorzysta z tej możliwości, jednak po tylu latach problemów z dojazdami – większość osób poradziła sobie na własną rękę i albo zdecydowały się na kupno własnego samochodu, albo zorganizowały dojazd do miasta w inny sposób. W ten sposób może okazać się, że autobusy, które „na siłę” będą jeździć po nowych liniach, będą wozić dosłownie po kilka osób. Zupełnie tak samo, jak niektóre Polskie linie kolejowe.

Sytuacja kolei w Polsce

Koleje w naszym kraju praktycznie od zawsze kulały. Ogromne pieniądze zainwestowane w infrastrukturę dzisiaj marnują się, ponieważ brakuje kogoś, kto wyłożyłby ogromną sumę pieniędzy na ich modernizację. W południowej Polsce przejazd pociągiem z jednego miasta do drugiego jest praktycznie niemożliwy – możliwość wyboru jednego lub dwóch kursów w ciągu całego dnia. Wszystko to wpływa na brak zainteresowania i idące za tym problemy finansowe.

Niestety w dzisiejszych czasach bardzo często można spotkać się ze smutną sytuacją, kiedy to przejazd kolejowy zamyka drogi w mieście o dużym natężeniu ruchu na około 5 minut, aby przepuścić pociąg składający się z jednego wagonu, w którym siedzi około 5 osób. Ta sytuacja doskonale obrazuje to, jak wygląda kolej w wielu regionach kraju.

Rozwój komunikacji autobusowej i kolejowej

Warto zastanowić się, czy Polska powinna nadal brnąć w ratowanie linii autobusowych, czy może pozostawić tę kwestię prywatnym przewoźnikom, którzy bardzo dobrze radzą sobie w niektórych rejonach Polski. Polacy przyzwyczaili się do utrudnień z połączeniami autobusowymi i zgodnie z rozwojem cywilizacyjnym, w prawie każdym domu znajduje się przynajmniej jeden samochód osobowy.

Wygodne połączenie kolejowe to doskonały środek transportu, jednak połączenia w Polsce nadal nie są dobrze rozwinięte

Dużym problemem natomiast są polskie koleje, które pomimo dużych kampanii i programów rozwojowych w ostatnich latach, nadal wymagają ogromnych nakładów finansowych. W naszym kraju żyje duży odsetek osób, które nigdy nie podróżowały tym środkiem transportu, a jak dobrze wiadomo, wygodne połączenie  kolejowe to doskonały środek transportu, którym w szybki sposób można przedostać się z jednego końca Polski, na drugi.

Kto wie, być może w końcu doczekamy się przyzwoitych połączeń kolejowych w naszym kraju, połączonych z nowoczesną infrastrukturą, która nie będzie blokowała całego miasta w związku z przejazdem pojedynczego pociągu.

 

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *